BASKICI OLMAK ÇOCUĞU PANİK ATAK YAPIYOR!

 

 

Evlatlarınızın tüm yaşamını baskıcı bir tavır etki altına alabilmektedir. Çocuğun üstünde oluşturulacak kontrolcü tavır ile eleştirel yaklaşım ilerde panik atağa sebep verebilmektedir. Anne ile babaların, istenmeyen durumlar için çocuklarında korkuyu artıracak tavırlardan sakınmaları gerekiyor. Uzmanlar, panik atak haline bürünen kişilerin kahir ekserinin bayanlar olduğunu vurguluyor. Yoğun bir sıkıntının vücutta refleks halinde hareket ile tezahür etmesi şeklinde oluşan şeyin adı panik ataktır.

panik atak çocuk ile ilgili görsel sonucu

Aniden Patlayan Sıkıntı

 

Ani bir hareket patlaması şeklinde başlayan panik, on dakika gibi bir sürede zirveye ulaşır. Kendisinde bir tehdit beklentisi oluşan panik atak sahibi kişi, kaçmaya yönelik içerisinde oluşan dürtü ile hareket eder. Hem beklenmedik hem duruma bağlı hem de durumsal tepki olarak kendini gösterir.

 

Panik Atak Sendromu

 

Çocuk eğer baskı ve sıkı kontrol görür ise panik atak hali yaşayabilir ve çevresindeki insanlar ile ilişkileri bozulma olasılığı da artar. Hayat kalitesi de düşme gösterir. İçine kapanık ve eve bağımlı bir hale gelir. Kaygı dolu bir yaşam ile içinden çıkılmaz bir rahatsızlık oluşturur. Kalp krizine de sebep olan belirtilerinin varlığından da bahsedilmektedir. Be hem bir hastalık hem de bozukluktur.

 

Panik atak rahatsızlığına yakalananların yüzde sekseni bayanlardır. Panik atak, belli belirtileri olan bir rahatsızlıktır. Belirtileri de karıştırılmamalıdır. Özellikle fiziksel olan emarelerinin hem karıştırılmaması hem de önemsiz görülmemesi gerekmektedir. Terleme ile çarpıntı en başta belirtileridir. Hem nefes darlığı hem titreme hem de göğüs ağrısı belirtileri de vardır. Başın dönmesi ve midenin ağrıması ile bulanması hastada ölüm korkusunu yaşatır.

 

Panik atak sahibi kişiler, çocukları hakkında utangaç bir hâleti ruhiye ye büründüğünü, sinirli ve korku sahibi olduklarını iddia eder. Ebeveynlerini de hem öfkeli hem tehditkâr hem de kontrol eden olarak tasvir eder.

 

Aile Ve Çevre Baskısı

 

Ailelerin yapmış olduğu baskıların veya çevrenin yapmış olduğu baskıların mutlaka bilerek yapılması gibi bir durum söz konusu değildir. Bazen bilmeyerek ve istemeyerek da çocuklara baskı yapıldığı görülmektedir. Bilerek baskı yapmak başlıca kötü bir yaklaşımdır. Bilmeyerek yapmamak için dikkatli olunması gerekmektedir.

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*