Bebeklerde Kekemelik

 

Kekemelik bebeklik döneminde görülebilen bir rahatsızlıktır. Sonradan oluşabilen kekemelik doğuştan da gelebilir. Bebeklerde kekemelik ile ilgili bazı belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtilerin varlığına göre bir bebekte kekemelik olup olmadığı anlaşılmaktadır. Bebeklerde kekemeliğin ilk belirtileri hızlı göz kırpma davranışıdır. Gözlerini hızlı kırpmakta olan bebek kekemelik belirtisi göstermektedir. Bunun yanı sıra dudakların ve çenenin titremesi görünüyorsa kekemelik belirtileri iyice ciddi bir noktaya varmış demektir. Son olarak baş hareketlerinin anormal olması ile birlikte kekemelik olup olmadığına net bir şekilde karar verilmektedir.

 

kekemelik çocuğu hangi doktora gidilmeli ile ilgili görsel sonucu

 

Geçici Kekemelik Ne Kadar Sürer?

 

Geçici kekemelik belli bir süre devam etmektedir. Kekemeliğin 7 yaşından sonra devam etmesi durumunda kalıcı olduğu söylenmektedir. Geçici kekemeliğin ne kadar süreceği ile ilgili belli bir süre verilmemektedir. Bu konu ile ilgili uzmanların hızlı bir şekilde geçmesine yardımcı olabilecek tavsiyeleri bulunmaktadır.

Bunlardan ilkinin kekemelik içerisinde bulunan çocukların ağız hareketlerinin kesinlikle takip edilmemesidir. Bu durumun çocukları heyecanlandırdığı bilinmektedir. Bunun yerine çocukların gözlerine güven dolu bakışlar onu cesaretlendirecek ve bu sorunun daha çabuk çözülmesi sağlanacaktır.

Çocukların konuşmaları esnasında konuşmalarını bölmemekte oldukça önemli bir konudur. Konuşma esnasında yapılan ciddi yanlışlardan birisi de cümlelerin tamamlanması konusudur. Çocukların cümleleri kendilerinin tamamlaması beklenerek yardımcı olunmaması gerekmektedir. Bu durum özgüven zedelenmesine neden olmaktadır.  Konuşması ile ilgili oluşan kusurların yanında değerlendirilmesinden de son derece kaçınmak gerekmektedir.

Kekemelik ile ilgili çocuklara verilen eğitimler içerisinde disiplinden kaçınılması gerekmektedir. Zorlama ve baskı gibi yöntemler konuşmayı geciktirecektir. Ayrıca konuşma esnasında verilen taktiklerin oldukça büyük zararlar vereceği unutulmamalıdır. Çocuğun ne kadar yavaş olursa olsun kendisinin konuşmasını her hangi bir müdahale olmadan tamamlaması gerekmektedir.

 

Kekemelik Çocuğu Hangi Doktora Götürülmeli

 

Kekemelik tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bu bakımdan verilecek iyi bir tedavi ile normal konuşma sağlanacaktır. Oldukça kısa süreler içerisinde bu sorundan kurtulmak mümkündür. Doktorların kendilerine göre tedavi şekilleri bulunmaktadır. Her çocuk aynı tedavi şekline benzer yanıt vermesi mümkün değildir. Her çocuğa özel olarak geliştirilen tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Tedavi süreci farklılıklar göstermekte olan bir konudur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*