Bir Damla Su

Bir damla su, bir damla aşk, bir damla sevgi. Bir damla suya hasret kalmaktan korkan insan, bir damla sevgiye hasret kalmaktan niçin korkmaz?

 

Bir damla ömür için Karun gibi hazinelere sahip olmak istiyoruz. Bu yüzden menfaatlerimizin peşine öyle bir düşmüşüz ki kendi rızkımızı, kendimizin çoğaltacağı gafleti içerisindeyiz. Ancak bunun farkında dahi değiliz. O kadar kendimizden geçmiş, o kadar kendimizden habersiziz ki hani şöyle bir ani fren yapıp bir durabilsek ‘Eyvah!’ diye haykıracağız.

 

bir damla su ile ilgili görsel sonucu

 

İnsan, rızkının peşinden elbet koşacak. Ancak takdiri ilahiye de rıza gösterecek. Bir damla olan rızkını, iki damlaya çıkarmak gafletine düşmeyecek.

 

Müslüman zenginleşemeyecek mi?

 

Elbet zenginleşecek. Ancak rızkın Hakk’tan geldiğinin her an bilincinde olacak. Aksi takdirde istediği kadar çabalasın bir adım öte yol alamaz. Çünkü takdir edilen rızıktan fazlasını kazanmasının mümkünü yoktur.

 

Bugün hangi insana sorarsanız sorun yoruldum der. Yokuş olan yaşam yolunu düz yol zannedip koşarsa elbet yorulur. Düşünmek için kendisine zaman ayırmaz, robot gibi habire çalışırsa elbet yorulur.

 

Sadece yorulmakla kalmaz. Benliğini yitirir, tükenir. Öyle ki aldığı her nefes, boğazında kördüğüm olur. Hakk’tan uzaklaşır da düz yolda yolunu şaşırır. Midesinin hizmetçisi olur da kendisini adam zanneder.

 

Bir damla su, bir damla aşk, bir damla sevgi. Bunların hepsi hayattır. Burnundan kıl aldırmayan günümüzün modern ve modacı insanı, bu bir damlaları kuruttuğundan dolayı modern köle oldu. Nefsinin, kendisini ittiği arzulara boyun eğen, elem verici yaşantısından haberi dahi olmayan, kendi kendini tarumar eden modern bir köle durumundadır.

 

Altından ayakkabı da giysek bastığımız toprak aynı toprak. Karun kadar zengin olsak da midenin kapasitesi bellidir.. Şu yalan dünyada ne olursak olalım haddimizi aşanlardan değil, haddimizi bilenlerden olalım ki yaşamlarımızdaki bir damla sevgiler, bir damla aşklar ve bir damla sular kurumasın.

 

İnsanların hayatlarının kısa olduğu ve bu kadar kısa bir ömür için katlanılması ve yapılması gerekenlerin oldukça çok olduğu düşünüldüğünde anlamsız ve gereksiz bir ok şeyin peşinde koştuğumuz anlaşılıyor. Kendimize acilen dur demeli ilginin esas kaynağına yönelmeliyiz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*