Ergenlik Dönemi Ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ergenlik en kaba haliyle çocukluktan yetişkinliğe geçiş evresidir. Ergenlik bir gelişim sürecidir ve bu süreç 12-20 yaşlarında geçer. Erkeklerde bu 12-14 yaşlarında başlar iken kızlarda 10-12 yaşları arasında başlar. Ergenlik kişilerin bulundukları ortama ve iklim koşullarına göre değişebilir.

 

ergenlik dönemi ile ilgili görsel sonucu

Ergenlikte Kişideki Zihinsel Değişimler

 

* Cinsel rolünü öğrenme ve bu role uygun davranma.

*Yaşıtlarına karşın daha olgun ilişki kurma.

*Evliliğe hazırlanmak.

*Bedensel özelliklerini keşfetmek.

 

Ergenlikte Kişideki Fiziksel Değişimler

 

Ergenlik dönemininim ilk adımı aslında boy uzamasıdır, kızlar erkeklere göre yaş olarak daha erken uzamaya başlar 10-14 kızlar ortalama 5-7.5 cm uzarken erkekler 12-16 yaş arasında 7,5 ila 12,5 cm uzar. Cinsel olarak fiziksel değişimler: Öncelikle kişinin üreme organları gelişir ve cinsel bölgeleri ve bazı bölgelerinde kıllanma başlar. Kızlarda göğüslerin belirginleşmesi, kalçanın genişlemesi ve adet görme gibi etkileşimler gerçekleşir. Erkeklerde ise omuzlar genişler, ses kalınlaşır, kaslar gelişir ve döl çıkmaya başlar. Ergenlikte kişileri olumsuz etkileyen gelişmeler: Kişinin kendini beğenmemesi, sivilcelerin çıkması el ve ayakların aşırı derece büyümesi, biyolojik yetersizler, çevresel yetersizlikler, yetenekler ve beceriler.

 

Ergenlikte kişilerin sadece bedensel olarak gelişmezler zihinsel olarak da gelişirler. Kişiler yetenekli oldukları ilgi alanları da seçerler. Kişiler zihinsel olarak geliştikleri için daha mantıklı kararlar verebilirler yani kişiler kendi kararlarını vermeye başlarlar. Aileler ergen çocuklarıyla tartışmalar yaşayabilirler bu zamanlarda çocuklar olumlu olarak karşılanmalarıdır.

 

Ergenlik Döneminin İleri Zamanlar İçin Önemi

 

Ergenlik dönemi içerisinde yaşanan sendromların üstüne fazla gidilmesi durumunda atlatılması mümkün olmayan durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu dönem içerisinde farklılıkların normal olduğunu bilerek ailelerin yaklaşımlarını ona göre belirlemelerinde fayda bulunmaktadır. Dönemin her insanın başından geçen normal bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

Psikolojik olarak tedavi görmekte olan kişilerin büyük bir çoğunluğunun bu dönem içerisinde yaşanan sıkıntıların sonucu olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Ailelerin bu dönemin hassasiyetleri doğrultusunda hareket etmeleri çocuklarının gelecekteki ruh sağlığı açısından oldukça büyük önem arz etmektedir. Bazı aileler bu hassasiyet içerisinde çocuklarına yaklaşmakta iken bazı anne ve babaların bilgi eksikliğinden kaynaklanan yanlışlar yaptığı görülmektedir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*