Göğüs Kanseri Nasıl Önlenir

 

Yapılan araştırmalar sonucu kadınların rahim ve cilt kanseri kadar yaygın olan göğüs kanserinin çeşitli nedenlerle ortaya çıkmasını inceleyeceğiz.  Bu kanserin ortaya çıkmasını etkileyen faktörlerin başında genlerle kansere eğilimli olan hücrelerin olmasıdır. Bu durum aile öyküsü içinde önemli rol oynamaktadır. Daha önce tek bir memede göğüs kanseri teşhisi konulmuş olan hastanın diğer türlü kanser hastalıkları geçişmiş olması, yaşam tarzını, çocuk doğurmamış olması, emzirmemiş olması, geç yaşta çocuk sahibi olması, erken yaşlarda adet görmesi ve menopoz gibi nedenler göğüs kanserini tetikleyen faktörlerdir. Göğüs kanseri için en önemli husus erken teşhis edilmesidir.

göğüs kanseri ile ilgili görsel sonucu

Göğüs kanserine karşı korunmanın en önemli yollarını sizler için hazırladık.

  • Alkol tüketiminin azaltılması veya bırakılması,
  • Düzenli olarak egzersizler yapılması,
  • Düzenli kiloda kalınabilme, Kilolu insanlar için kilo verilmesi,
  • Düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçmek,
  • 40 yaş sonrasındaki kontroller,

Yapılan araştırmalar sonucu alkol tüketen kadınların göğüs kanseri riski arasındaki bir ilişki bulunmuştur. Alkol tüketimleri artıkça göğüs kanserine yakalanma riskinin arttığı tespit edilmiştir.

Doktorlar tarafından önerilen hafta içerisinde en az 3 gün egzersiz yapılması gerekmektedir. Ne kadar çok vakit ayırırsanız o kadar çok göğüs kanserine yakalanma riskiniz azalacaktır.

Aşırı kilolu insanların göğüs kanserine yakalanma olasılığı çok fazladır. Bu nedenle düzenli olarak kilo vermeli ve fazla kilolarınızdan bir an önce doktor kontrolünde verilecek olan diyetisyen listesine uyarak, aşırı kilolarınızdan kurtulup, göğüs kanserine yakalanma oranınızı düşürmek yeterli olacaktır.

Doktorlarınıza sürekli düzenli olarak muayene olunuz. Bu şekilde vücut üzerinde oluşabilecek rahatsızlıklarımıza anlık olarak ulaşabilir ve çözüm yollarına daha erken başlayarak birçok hastalığınızın önüne geçebilir aynı zamanda sağlıklı bir yaşam için emin adımlar atabilirsiniz.

40 yaş sonrasında artış gösteren göğüs kanseri riskini azaltabilmek için yılda en az 1 kez olmak kaydıyla mamografi çektirmekte yarar olduğunu unutmayın.

Zamanımızın en ciddi ve önemli rahatsızlıkları arasında yer almaktadır. Doktor kontrolünün öncesinde belli zamanlar içerisinde kendi kendimizi kontrol etmemiz gerekmektedir. Belirtilerin oluşması durumunda bir uzmana danışılması uygun olacaktır. Gerek bir belirti gerek ise daha fazla olmasına bakılmaksızın ciddiye alınmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*