Kalite yönetimi

 

Kalite genel olarak herhangi bir kurumun içinde bulundurduğu kurallar bütününde hedeflediği üretimi en ekonomik şekilde ortaya çıkarmasıdır.

Kalite hem çalışanların hem de hizmet alanların çeşitli konulardaki beklentilerini karşılayabilmektir. Kaliteden bahsedebilmek için öncelikle kalitenin tanımını ve ögelerini bilmek gerekir. Kalite yönetimi bilinmesi gereken ilk basamaktır.

Kaliteden bahsedebilmek için şu süreçler bilinmelidir

Kalite yönetim süreci, toplam kalite yönetimi, sağlıkta kalite yönetimi ve son olarak sağlıkta kalite göstergeleri;

 

kalite yönetimi ile ilgili görsel sonucu

 Kalite yönetimi Nedir?

Kalite ilk olarak M.Ö 2150 yılında Hamurabi yasalarıyla ortaya çıkmış bir terimdir. Bu yasada ‘’ bir inşaat ustasının yaptığı ev ustadan kaynaklı bir şekilde yıkılırsa ve ev sahibinin ölümüne yol açarsa inşaat ustası öldürülecektir’’ ifade geçer ve bu da ilk kalitenin temelinin bu yasa ile atıldığını gösterir.

Kalite yönetim sürecinde öncelikle kurumun öncelikle bir misyon oluşturması gerekir. Bu misyonda örgütün asıl amacının stratejik planların kurumun inançlarının değerlerinin ayrıntılı olarak yazılması gerekir. Kurumun misyonu ayrıca vizyonun oluşmasında da etkili olmaktadır. vizyon misyon oluşturulduktan sonra oluşturulmalıdır. Kurumun gelecekteki hedefleri ise vizyonunu oluşturur. Misyonunu ve vizyonunu oluşturan kurumun değerleri oluşturulmalıdır.

Değer ise kurumun çalışanlarına yol gösterir çalışanların davranışlarını düzenler. Çalışanların Kurumun değer yargılarını bilmeleri ne amaç uğruna hizmet etmeleri gerektiğini bilmelerini sağlar ve ayrıca motivasyon kaynağı olarak görülebilir. Kurumun değer yargıları ile çalışanların değer yargıları aynı doğrultuda olduğunda hedeflenen amaç daha kaliteli ve verimli şekilde gerçekleşir. Kurumda politika ve prosedürler de oluşturulmadı ve çalışanların bunları bilmesi sağlanmalıdır. Kurumun amacı doğrultusunda hazırlanmalıdır. Bir haksızlık ya da çatışma yaşandığında bunları çözmek için yönlendirici nitelikte olmalıdır. Bu aşamaları uygulayan, kalite yönetim sürecini bilen ve yönetebilen yöneticiler alanında başarılı olurlar.

 

Kalite yönetimi zamanımızda üretim aşamasında en önemli faktörler arasında bulunmaktadır. Bu faktör insanlar açısından oldukça önemli bir hal almış durumdadır. İnsanların fiyat ile birlikte kalite arayışı yaklaşık son 15 yıldır oldukça yükselmiş olması durumun önemini gözler önüne sermektedir. Firmaların en büyük yatırımları yapmış oldukları alan reklam ve kalite yönetimi olduğu bilinmektedir

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*