Kamp yapmak İçin Neler Lazım?

 

Yaygın olarak sürdürülen doğa sporlarının başında gelen kampçılık; günümüzde şehir karmaşasından uzaklaşmak isteyen insanların popüler bir etkinliği haline gelmiştir. Peki, bu doğa sporu için kendimize nasıl malzemeler seçmeliyiz ve güvenli bir kamp için neler yapmalıyız? Sizlere bununla ilgili birkaç ipucu vermek istiyorum. Öncelikle malzeme seçimimiz, genel olarak kamp alanına ulaşım sağlayacağımız yöntem için uygun olmalı.

Örneğin eğer kamp alanına motorlu araçlar ile ulaşacaksak kendimize daha hafif kamp malzemeleri seçmeliyiz. Diğer bir önemli faktör ise kamp yapacağımız alanın mevsim özelliklerine göre kıyafet, çadır, uyku tulumu ve mat seçimi. Aksi takdirde eksik ve yanlış malzemeler keyifli olan bu aktiviteyi ıstırap dolu bir serüvene çevirebilir. Kamp alanımızın seçimine gelince; öncelikle seçmiş olduğumuz kamp bölgesinde daha önce kamp yapmış arkadaşlarımız varsa o bölge hakkında bilgi almalıyız. Hangi tarihlerde kamp yapacağımızı ve kamp alanımızın yerini mutlaka yakınlarımızla paylaşmalıyız.

kamp ile ilgili görsel sonucu

Kampa Gidiyoruz

 

Unutmamalıyız ki olası bir sorun karşısında bu bilgi hayatımızı kurtarabilir. Çadırlarımızı patika üstüne ve kuru da olsa dere yatakları üstüne kurmamalıyız. Kamp alanımızda temiz su depolamak için imkânımız yok ise temiz su kaynaklarına güvenli olan bir mesafede kamp alanı seçmemiz bizim için avantajlı olacaktır.

Çünkü bizim suya ihtiyacımız olduğu kadar ormanın gerçek sahipleri de bu kaynaktan yararlanmak isteyecektir. Gıdalarımızı açıkta dağınık şekilde değil toplu ve kapalı bir şekilde muhafaza etmeliyiz. Kamp yapmaya giderken en az 2 kişi olmalıdır. Çünkü basit bir yaralanma bile büyük tehlikelere zemin hazırlayabilir. Bütün bunlara dikkat ederek güzel ve keyifli zaman geçirmenizi dileriz.

 

Kamp Mevsimleri

 

Yapılması planlanan kamp ile ilgili uygun mevsimin beklenmesi gerekmektedir. Yanlış zamanlar içerisinde kamp yapılması çeşitli sıkıntılara sebebiyet vermektedir. Bilhassa kamp konusu ile ilgili bir tecrübenin bulunmaması durumlarında, bu konu ile ilgili bilgi sahibi birisi tarafından yardım alınması oldukça önemli bir konudur.

Bazı kamplar yaz mevsiminde yapılması uygun görülmekte iken bazı kampların kış mevsiminde yapılması uygun görülmektedir. Birçok çeşit kamp bulunmaktadır. Kampın özelliğine göre hazırlık yapılması uygun olacaktır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*