Konut Kredisi Şartları ve Kullanımı

Konut kredisi merkez bankasının faizleri düşürme kararının açıklanması ile patlama yaşayan bir kredi olmuştur. Ev sahibi olmak isteyen binlerce kişi kredilerin düşmesini fırsat bilerek en uygun kredinin alınması için araştırma yapmaktadır. İnsanların en temel ihtiyaçlarından birisi olan barınma ihtiyacı konut kredisi faizlerinin düşmesi ile birlikte karşılanması eskisine nazaran daha kolay bir hal almıştır. Tüm bankaların vermiş olduğu kredilerin oranı birbiri ile aynı olmamaktadır. En uygun konut kredisi iyi bir araştırma neticesinde bulunabilmektedir. Bazı zamanlar içerisinde konut kredisi ile ilgili kampanyalar bulunmaktadır.

 

Konut Kredisi Şartları 2019

 

Konut kredisi kullanım şartları zaman zaman değişikliklere maruz kalmaktadır. Bu sebep dolayısı ile en güncel olan konut kredisi şartlarına uygun olarak başvuru yapılması netice açısından oldukça önemli olmaktadır. Konut kredileri devlet tarafından desteklenmekte olan krediler olması dolayısıyla bazı zamanlarda ekstra uygulamalara tabi tutulmaktadır. İnşaat sektörünün lokomotif olarak görülmesi sebebiyle bu piyasa içerisinde canlılık getirilmesi maksadıyla bazı yenilikler gözükmektedir.

 

2019 yılı içerisinde konut kredileri ile ilgili en büyük değişiklik vade sayısı ile ilgili olmuştur. Vade sayısı normalde 120 aya kadar yapılmakta iken sektörün canlanması adına 180 aya kadar uzanan vade seçenekleri konulmuştur. Bu şart ile ev satışlarında oldukça büyük bir yükselme meydana gelmiş bulunmaktadır.

 

Devlet Bankaları Konut Kredisi

 

Devlet bankalarının vermiş olduğu konut kredilerinde belli oranlarda kampanyalar bulunmaktadır. Piyasanın ateşini almak adına devlet bankaları uygulamakta olduğu konut kredisi oranlarını oldukça aşağı çekmektedir. Şu sıralarda 0,99 gibi oranlar ile konut kredisi verilmektedir. Son zamanlarda kredi faizlerinin oldukça yüksek olmasından şikayetçi olan vatandaşların bu kredilere ilgisinin yoğun olduğu görülmektedir.

 

Konut kredilerinin dışında diğer kredilerin de oranlarında büyük düşüşler yaşanmaktadır. Gene bunun da sebebi aynı şekilde merkez bankasının almış olduğu karar neticesindedir. Yıl içerisinde 2 kere faiz indirimi olmuştur. Geçmiş dönemlerde kredi kullanmış kişilerde yeni faiz oranları ile kredilerini güncellemeleri tavsiye edilmektedir. Kredi yapılandırma olarak bilinmekte olan bu sistem kredi kullanan kişilerin hakları arasında bulunmakta olan ve yıl içerisinde belli bir kullanım hakkı bulunan bir durumdur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*