Kredi Yapılandırma

Merkez bankasının açıklamalarının ardından düşen kredi faizleri ile birlikte birçok kişi kredi yapılandırma ile ilgili araştırma yapmaktadır. Çekilen krediler ile ilgili yapılan sözleşmeler içerisinde kredilerin belli sayılarda yapılandırılabileceği belirtilmektedir. Sözleşmesi içerisinde bu şekilde bir hakkı bulunan kredi kullanıcıları daha önceden çekmiş oldukları kredileri yapılandırmak istemektedir. Bu yapılandırma işleminin bazı kişilere faydasının olduğu bilinmekte ise de bazı kişilere her hangi bir faydası bulunmamaktadır.

 

konut kredisi yapılandırma ile ilgili görsel sonucu

Kredi yapılandırma işleminin faydasının bulunup bulunmadığı belli kriterler çerçevesinde araştırılarak uygulanması, talep edilmesi tavsiye edilmektedir.  Banka kredilerinin her düştüğünde kredi yapılandırma işlemi kullanıcılara bir menfaat getirmemektedir. Yapılacak olan bazı hesaplamalar ile kredi yapılandırma işlemine uygun olunup olunmadığı anlaşılmaktadır.

 

Bireysel Kredi Yapılandırılması

 

Çekilmiş olan bireysel krediler ile ilgili bankadan bankaya değişecek şekilde yapılandırma hakkı kullanıcıların bulunmaktadır. Kredilerin yapılandırılma işlemine başlamadan önce hesap yapılması gerekmektedir. Önceden kullanılmış olan kredi içerisinde ki faiz tutarının birçoğunun ödenmesi durumunda, kredilerin yapılandırılması işleminin bir faydası bulunmamaktadır. Hatta bu şekilde yapılan işlemlerden kullanıcıların daha zararlı çıkma ihtilali de bulunmaktadır.

 

Çekilen kredinin kalan borcu ile yapılandırma sonrasında oluşan toplam borcun karşılaştırılması sonucunda karşımıza çıkan değerin büyük olması durumunda yapılandırılma yapılmasında yarar bulunmaktadır. Burada dikkat edilen bir ayrıntı da kredi kullanım ücreti, masraflar ve sigorta işlemlerinin maliyete dahil edilmesidir. Bu tutarların dahil edilmesi ile edilmemesi arasında bazı durumlarda oldukça büyük farklılıklar bulunmaktadır. Karlı olarak ilk etapta görülüşe yapılandırma, bu tutarların katılması ile zarar olduğu anlaşılmaktadır.

 

Kredi Yapılandırılması 2019

 

Yapılandırma işlemi her sene zaman zaman yapılmakta olan bir finansal işlemdir. Kredi yapılandırılması 2019 yılı içerisinde oldukça büyük bir patlama yapmış bulunmaktadır. Bunun sebebi Merkez Bankası tarafından 2 kere kredi faizlerinin düşürülmesidir. Faizlerin düşürülmesi işleminin arkasından daha önce çekilmiş olan kredilerin faizinin yüksek olması sebebiyle 2019 yılı içerisinde bu işlem oldukça fazla yapılmıştır.

 

Bir sene içerisinde 2 kere faiz indirim kararın alınması nerede ise bir ilk olarak görülmektedir. faizlerin bu derece düşmesinden istifade eden kullanıcılar yeni kredilere de oldukça fazla ilgi göstermiş bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*