Online Alışverişlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

İnternet çağında olmanızın hakkını verebilmek amacı ile sizlerde eğer online alışverişlerden kendinizi alamıyorsanız; kendinizi tehlikeye atacak durumlardan da sakınmayı öğrenmelisiniz. İnternet alışveriş sayfaları sizlere rüyalarınızı süsleyen birbirinden farklı ürünleri ve de hizmetleri sunuyor olabilir. Bu işi hakkı ile yapan birçok sayfanın bulunması ise; tüketici açısından sevindirici bir haberdir. Ancak internet alışveriş sayfaları gibi görünen birçok dolandırıcılık paravanı da internette dolaşıyor.  Dolayısı ile alışveriş yaptığınız sitelere dikkat etmeli, hatta bu siteleri özenle seçmelisiniz. İnternetten kredi kartı ile harcama yapmak için seçtiğiniz sayfaların öncelikle müşteri memnuniyet yorumlarına bakmanız tavsiye ediliyor. Eğer sizler gibi başka alışveriş severler de; internetten kredi kartı ile harcama yapmak için bu sayfayı tercih ettiyse, gönül rahatlığı ile alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

online alışveriş ile ilgili görsel sonucu

Kredi Kartı Kullanımı

Kredi kartı ile taksit yapma seçeneği internette en çok kullanılan ödeme şekilleri arasında ilk sırayı alıyor. Hem kredi kartının ödemesinin daha sonra olması, hem de ödemeyi taksitlere bölme olanağını sizlere vermesi; kartları daha cazip bir hale getiriyor. Visa ya da diğer bütün bankaların sizlere sunduğu taksit seçeneği alışverişi daha da rahat bir hale getiriyor. Ancak güvenli olmayan platformlarda kesinlikle kredi kartınızın güvenlik kodunu ve de arka yüzeyde ki rakamları kimseyle paylaşmamalısınız. Bu sayede kendinizi ve de kredi kartınızda ki bakiyeyi tehlikeli yazılımlardan korumuş olursunuz. Özellikle kredi kartlarına saldıran bu yazılımlar; güzel bir web tasarımı ile hazırlanmış web sayfaları ile tüketicileri ağlarına düşürdükleri bilinmektedir. .

Online Ödemede Kartsız İşlem

Kredi kartı ile alışveriş yapmaktan kaçınan tüketiciler için banka ve de kredi kartlarının dışında bir ödeme seçeneği daha oluşturuldu. Bu ödeme seçeneği online ödeme adı ile anılıyor. Online ödeme sisteminde sanal kartların kullanımı devreye giriyor. Sanal kartlarda, bir kredi kartının fiziki özellikleri bulunmazken, işlem anlamında kredi kartından çok daha fonksiyonel olabiliyorlar. Bu nedenle alışveriş yapıyım derken, dolandırılmak istemiyorsanız kredi kartınızı bir kenara bırakıp elektronik ödemeye geçiş yapabilirsiniz. Böylece kredi kartınızın kopyalanması gibi bir durumu da yaşamadan önce engellemiş olursunuz.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*