Şeker Hastalığı Nedenleri ve Tedavisi

Şeker hastalığı diğer bir ismi ile diyabet, pankreasın gerektiği kadar insülin üretememesi durumu veya üretilmiş bulunan ürettiği insülinin gerektiği gibi kullanılamaması gibi durumlarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Şeker hastalığı nedenleri arasında en genel olarak söylenebilecek olan sebepler bunlardır. İnsülin, vücutta bulunmakta olan şekerin hücre içine yerleşmesini ve bunun devamında glikojen olarak depolanmasını sağlamaktadır. Şeker hastaları tüketmiş olduğu besinlerde bulunan glikozu kullanamamaktadır. Bu durum ile doğru orantılı olarak şeker düzeyinin yükseldiği görülmektedir. Şeker hastalığı zararları bakımından uzun dönem içerisinde organlara zarar vermektedir.

 

şeker hastalığı tedavisi ile ilgili görsel sonucu

Şeker Hastalığı Belirtileri

 

Şeker hastalığı belirtileri görülmesi ile oluşan şüphe doğrultusunda konu uzmanı bir doktora görülmesinde fayda bulunmaktadır. Şeker hastalığı belirtilerini sıralamak gerekirse;

 

  • Halsizlik ve yorgunluk hissinin oldukça yüksek olduğu gözlemlenmektedir.
  • Her hangi bir çaba sarf etmeden kilo kaybının yaşanması
  • Çevreyi bulanık olarak görme şeker hastalığı belirtileri arasındadır.
  • Ayaklarda uyuşma yaşanması veya karıncalanma olarak tabir edilen durumun görülmesi
  • Vücutta meydana gelen yaraların normalden oldukça geç iyileşmesi
  • Ciltte meydana gelmekte olan kaşıntı ve gene ciltte oluşan kurulukları
  • Ağızın değişik şekilde kokması şeker hastalığı belirtileri arasında bulunmaktadır. Bu belirtilerin birisinin veya birkaçının sürekli yaşanması durumunda uzman bir doktora görünmenin faydası olacaktır.

 

Şeker Hastalığı Tedavisi

 

Şeker hastalığı tedavisi insanların en çok beklediği birkaç hastalıktan birisidir. Bu hastalık zaman içerisinde oldukça büyük zararlar vermektedir. Bu sebeple insanların şeker hastalığının tedavisini oldukça merak ile beklemektedir. Ülkemizde ve dünya da oldukça fazla sayıda şeker hastası bulunmaktadır. Hastalara resmiyette uygulanmakta olan tek tedavi insülin ve hap tedavisidir.

Son zamanlarda özel olarak yapılmakta olan bazı ameliyatlar bulunmaktadır. Bu ameliyatla ile şeker hastalığı tedavisi olduğunu söyleyen kişi sayısı oldukça fazla bulunmaktadır. Bahsi geçen ameliyatın olması için belli kriterler aranmaktadır. Her kişiye uygun bir tedavi yöntemi değildir. Belli testlerin yapılması sonucunda karar verilen hastalara uygulanmaktadır. Şuan devlet tarafından desteklenen bir tedavi durumunda bulunmamaktadır. Özel olarak belli doktorlar tarafından yapılmakta olan bir ameliyat olarak bilinmektedir.

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*