Televizyon çocuklar için zararlı mıdır?

Televizyon çocuklar için zararlı mıdır? Sorusu anne ve babalar tarafından oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Çocukların sakinleşmesi için birçok anne ve baba cep telefonları ile birlikte televizyonları kullanmaktadır. Çocukların sakinleşmesini ve buna bağlı olarak anne ve babaların rahat bir nefes almasını sağlayan televizyonun etkileri nelerdir? Bunları maddeler halinde incelemek anne ve babalara uygun bir hizmet olacaktır.

 

tv-izleyen-cocuk

Televizyon İzlemenin Zararları Maddeler Halinde

 

  • Çok fazla televizyon izlemenin çocuklardaki bağışıklık sistemini olumsuz olarak etkilemektedir. Televizyonun salgılamış olduğu ışının melatonin hormonunu azaltması sebebiyle uzun süreli olarak televizyon izlemenin kansere bile yol açtığı bilinmektedir.
  • Çok fazla televizyon izlemekte olan çocukların ruhsal olarak dengesizlik yaşadığı bilinmektedir. Bunun neticesinde birçok çocuğun erken ergenlik olarak bilinmekte olan sorun ile karşılaştığı bilinmektedir. Bu sorunun en büyük sebebinin çok fazla TV izleme olduğu söylenmektedir.
  • Televizyonda bulunmakta olan uygunsuz programların çocukları olumsuz etkilediği bilinmektedir. Çocukların yaşlarına uygun olarak program izletilmesi gerekmektedir.
  • Çok fazla televizyon izlenmesinin zararları arasında uyku problemleri bulunmaktadır. Uyku bozukluklularının en büyük sebebinin fazla miktarda TV izlemesi olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir.
  • Çocuklarda göz bozukluklarına sebep olmaktadır. Göz bozukluğu bulunan çocukların büyük bir bölümünün fazla miktarda TV izledikleri tespit edilmiştir.
  • Çocukların fazla miktarda TV izlemelerin etkilerinden birisi de dikkat dağınıklığı sorunudur. Derslerinde veya karşısındakinin konuşmalarına dikkatini veremeyen çocukların büyük bir kısmının TV izleme oranının yüksek olduğu gözlemlenmektedir.
  • Çocukların kendi kültürlerine uzaklaşmalarına televizyonun etkisi oldukça büyüktür. Uzun bir süre TV karşısında bulunan çocuklar görmüş olduğu değerleri kendi kültürleri zannetmektedir.

 

Bebeklerde TV İzleme ve Otizm

 

Otizm ülkemizde bulunan her 150 çocuktan birinde gözükmekte olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın tam olarak nedeni bilinememektedir. Hastalığın iyileşmesini engelleyen veya geciktiren durumlar arasında TV olduğu söylenmektedir. Bilhassa 0 – 2 yaş aralığında bulunmakta olan çocuklarda bu rahatsızlığı tetikleyen faktörler arasında TV olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. 2 yaş civarındaki bebeklerin gün içerisinde en fazla 2 saat TV izlemeleri önerilmektedir. Bunun üzeri sıkıntı yaşatmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*